Zasady studiowania w ramach Indywidualnych Studiów Międzydziedzinowych Uniwersytetu Gdańskiego
§ 1.
- Zasady studiowania w ramach Indywidualnych Studiów Międzydziedzinowych, dalej jako „ISM”, określają organizację indywidualnych studiów międzydziedzinowych oraz związane z nimi prawa i obowiązki studentów.
- Nadzór nad realizacją zasad studiowania w ramach ISM sprawuje Pełnomocnik rektora ds ISM, dalej jako „Pełnomocnik ISM”.
- Studentów ISM obowiązuje Regulamin Studiów Uniwersytetu Gdańskiego, dalej jako „Regulamin”.
§ 2.
- ISM prowadzone są jako stacjonarne studia pierwszego i drugiego stopnia albo jednolite studia magisterskie.
- Zasady rekrutacji na ISM wraz z określeniem kierunków studiów objętych tą organizacją studiów określa załącznik do uchwały rekrutacyjnej.
- ISM prowadzą do uzyskania tytułu zawodowego licencjata albo magistra na jednym lub dwóch kierunkach studiów.
§ 3.
- Student ISM studiuje zgodnie z indywidualnym planem studiów, który układa wraz z tutorem. Student wybiera tutora najpóźniej do dnia 31 października.
- Indywidualny plan studiów w ramach ISM zachowuje zasady Indywidualnego toku studiów (ITS) w zakresie nieobecności na zajęciach oraz zaliczeń przedmiotów.
- Indywidualny semestralny plan studiów, zaakceptowany przez tutora, należy złożyć do zatwierdzenia przez Pełnomocnika ISM do dnia 30 listopada w semestrze zimowym danego roku akademickiego, zaś w kolejnym semestrze do dnia 31 marca. Na złożenie planu po upływie wskazanych wyżej terminów student musi uzyskać zgodę Pełnomocnika ISM.
- W trakcie studiów Pełnomocnik ISM może dokonać zmiany tutora na wniosek studenta lub tutora, jednak nie wcześniej niż po pomyślnym zakończeniu rocznego cyklu studiów.
- Rozpoczynając studia w ISM student jest zobowiązany zadeklarować realizację co najmniej jednego kierunku studiów jako wiodącego/dyplomowego. Kierunek wiodący można zmienić:
- do końca drugiego semestru studiów pierwszego stopnia (licencjackich);
- do końca pierwszego semestru studiów drugiego stopnia (magisterskich);
- do końca czwartego semestru jednolitych studiów magisterskich.
- Warunkiem zmiany kierunku wiodącego jest zaliczenie semestru.
- Student może rozpocząć studia na drugim kierunku studiów lub zmienić wiodący kierunek po uzyskaniu pozytywnej oceny tutora i Pełnomocnika ISM.
- W trakcie studiów w ramach ISM student zobowiązany jest do realizacji minimum programowego jako niezbędnego do uzyskania tytułu zawodowego licencjata albo magistra, określonego przez prodziekana właściwego ds. studentów wydziału prowadzącego kierunek wiodący albo prodziekanów właściwych ds. studentów wydziałów prowadzących kierunek wiodący.
- Student nie może w ramach studiów w ISM realizować minimum programowego na kierunku studiów, na który został przyjęty poza ISM w rekrutacji na studia.
- Kształcąc się dodatkowo na kierunku studiów poza ISM student może włączyć do swojego indywidualnego planu studiów przedmioty (wraz z egzaminami i zaliczeniami na ocenę) na tym kierunku realizowane, za które może uzyskać nie więcej niż 20 punktów ECTS w rozliczeniu rocznym.
§ 4.
- Plan studiów zawiera wykaz przedmiotów, formę prowadzenia i zaliczenia zajęć, liczbę godzin i punktów ECTS przypisanych do zajęć i obejmuje przedmioty wskazane w minimum programowym kierunku wiodącego (albo w minimach programowych kierunku wiodącego i dodatkowego).
- Poza minimum programowym kierunku wiodącego student jest zobowiązany do realizacji przedmiotów należących do innej dziedziny nauki niż ta, do której należy kierunek wiodący (w wymiarze realizacji jednych zajęć w semestrze). Do zajęć z innej dziedziny nauki nie wlicza się lektoratów języka obcego nowożytnego oraz zajęć obowiązkowych organizowanych w ramach ISM. Zajęcia z praktycznej nauki języka obcego nie mogą być jedynymi zajęciami realizowanymi w ramach innej dziedziny nauki.
- Poza przedmiotami określonymi w planie studiów student jest zobowiązany uczestniczyć w spotkaniach prowadzonym przez tutora (15 godzin w cyklu rocznym) z wyłączeniem ostatniego roku studiów.
- Ponadto student jest zobowiązany uczestniczyć w zajęciach przeznaczonych dla studentów ISM (warsztaty lub wykłady, 15 godzin w semestrze). Zajęcia te są obowiązkowe dla studentów I roku, a fakultatywne dla studentów II i III roku.
- Plan studiów, podpisany przez tutora, zatwierdza Pełnomocnik ISM oraz prodziekan właściwy ds. studentów wydziału prowadzącego kierunek wiodący (albo kierunek wiodący i dodatkowy). Na III roku studiów I stopnia oraz na II rok studiów II stopnia, plan weryfikuje tutor z poprzedniego roku.
§ 5.
- Z wyłączeniem ostatniego roku studiów, student jest zobowiązany do napisania pracy rocznej pod kierunkiem tutora w każdym roku akademickim.
- Praca roczna powinna spełniać wymogi pracy semestralnej (min. 10 stron) z zachowaniem charakterystyki kierunku wiodącego.
§ 6.
- Podstawą zaliczenia semestru są wyniki egzaminów i zaliczeń określonych w planie studiów.
- Student jest zobowiązany do uzyskania wymaganych zaliczeń z wychowania fizycznego (60 godz.) oraz języka obcego nowożytnego na poziomie B2 (na studiach I stopnia) lub B2+ (jednolitych studiach magisterskich). Jeżeli kierunkiem wiodącym (lub dodatkowym) jest filologia języka nowożytnego, student ma obowiązek zaliczenia języka obcego innego niż język kierunkowy.
- Student jest zobowiązany do zaliczenia szkolenia z Bezpieczeństwa i Higieny Kształcenia, szkolenia bibliotecznego oraz wykładu ogólnouczelnianego.
- Podstawą zaliczenia roku jest uzyskanie co najmniej 60 punktów ECTS w ramach realizacji indywidualnego planu w semestrze zimowym i letnim oraz zaliczenia zajęć organizowanych dla ISM, jak i odbycie tutoriali oraz pozytywna ocena pracy rocznej, o której mowa w § 5.
§ 7.
- Student realizujący kierunek wiodący (i dodatkowy) musi spełnić warunki dopuszczenia do egzaminu dyplomowego określone dla każdego z tych kierunków.
- W celu przystąpienia do egzaminu dyplomowego należy:
- zrealizować minimum programowe wiodącego kierunku studiów, zaliczyć zajęcia z innej dziedziny i uzyskać 180 pkt ECTS na studiach I stopnia, 120 pkt ECTS na studiach II stopnia (lub 300 pkt ECTS na jednolitych studiach magisterskich);
- złożyć dwie prace roczne (lub jedną na studiach drugiego stopnia lub cztery prace na jednolitych studiach magisterskich) i uzyskać za nie 2 punkty ECTS (lub 1 punkt na studiach drugiego stopnia lub 4 punkty ECTS na jednolitych studiach magisterskich);
- zdać egzamin z języka obcego nowożytnego na poziomie B2 (lub B2+ na studiach jednolitych magisterskich) i uzyskać 8 punktów ECTS;
- zaliczyć 60 godzin z wychowania fizycznego;
- zaliczyć obowiązkowe (na pierwszych dwóch semestrach) zajęcia organizowane dla ISM i uzyskać za nie 2 punkty ECTS;
- wypełnić wszystkie obowiązki, o których mowa w Regulaminie;
- złożyć pracę dyplomową – jeżeli przewiduje ją program studiów – do końca podstawowej sesji egzaminacyjnej kończącej studia;
- uzyskać pozytywną ocenę z pracy dyplomowej.
- Dyplom wraz z suplementem zawierającym wykaz zrealizowanych przedmiotów w ramach ISM wydaje wydział prowadzący kierunek wiodący.
§ 8.
- Tutorem może być nauczyciel akademicki Uniwersytetu Gdańskiego reprezentujący dyscyplinę naukową zgodną z zainteresowaniami studenta.
- Tutor może być opiekunem jedocześnie nie więcej niż dwóch studentów.
- W nawiązaniu merytorycznego kontaktu studenta z tutorem pomaga koordynator wydziałowy na każdym wydziale współpracującym z ISM. Student może zdać się na pomoc koordynatora wydziałowego lub dokonać sam wyboru tutora. Zobowiązany jest jednak do poinformowania o tym koordynatora. Cały proces wyboru tutora kończy się dopiero wraz z zatwierdzeniem tutora przez Pełnomocnika ISM.
- Tutor sprawuje opiekę naukową na I i II roku studiów I stopnia oraz na I roku studiów II stopnia. Na pozostałych latach opiekunem naukowym jest promotor pracy dyplomowej.
- Do zadań tutora należy:
- opieka merytoryczna nad studentem;
- pomoc w układaniu planu studiów;
- semestralna weryfikacja realizacji planu studiów;
- przeprowadzenie 15-godzinnych spotkań/tutoriali w roku akademickim;
- pomoc przy realizacji pracy rocznej i jej ocena/recenzja.
§ 9.
- Student ISM może uczestniczyć w programach wymiany międzynarodowej lub w Programie MOST na zasadach określonych w Regulaminie oraz regulaminach programów, w których chce uczestniczyć oraz pod warunkiem uzyskania zgody tutora na wyjazd.
- Student ustala program wymiany wspólnie z tutorem.
§ 10.
W sprawach nieuregulowanych powyższymi zasadami zastosowanie mają przepisy Regulaminu Studiów UG.